<!-- /* Style Definitions */ p.MsoNormal, li.MsoNormal, div.MsoNormal {mso-style-parent:""; margin:0cm; margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:12.0pt; font-family:"Times New Roman"; mso-fareast-font-family:"Times New Roman";} a:link, span.MsoHyperlink {color:blue; text-decoration:underline; text-underline:single;} a:visited, span.MsoHyperlinkFollowed {color:purple; text-decoration:underline; text-underline:single;} @page Section1 {size:612.0pt 792.0pt; margin:70.85pt 70.85pt 70.85pt 70.85pt; mso-header-margin:35.4pt; mso-footer-margin:35.4pt; mso-paper-source:0;} div.Section1 {page:Section1;} -->
Az Alcatraz-sziget (vagy egyszerűen Alcatraz, a popkultúrában elterjedt neve szerint „a Szikla”) egy kis sziget a San Francisco-öböl közepén, Kalifornia államban. Először világítótorony, majd katonai erődítmény, később börtön volt, ma múzeum és 1986 óta nemzeti emlékhely.
Mai neve a környéket felfedező spanyol Juan Manuel de Ayala hajós által adott La Isla de los Alcatraces („A pelikánok szigete”) angolosodott formája.
A nagyközönség számára leginkább az 1934 és 1963 közt a szigeten működött maximális biztonságú börtönről nevezetes, aminek falai közt töltötte büntetését két világháború közti időszak nagy gengsztereinek „színe-java”, mint Al Capone vagy George R. Kelly.
Al Capone szelleme
„A Szikla” legendájának kialakulásában nem kis szerepe volt az itt fogva tartott híres vagy éppen hírhedt bűnözőknek. A legismertebb közülük vitathatatlanul Al Capone volt, akit 1934-ben szállítottak át ide atlantai börtönéből.
Al Capone a börtönben töltött utolsó éveiben vérbajban szenvedett. Engedélyt kapott arra, hogy kikapcsolódásként bendzsóján játszon a zuhanyzóban.
Utóbbi években egy parkőr azt állította, hogy bendzsózenét hall, ami a zuhanyozóból származott. Mivel a parkőr nem ismerte Alcatraz történelmét , nem tudta megtalálni a hang forrását, és dokumentálta a furcsa eseményt. A látogatók és alkalmazottak is hallani vélték a zenét, ami szerintük a börtön falaiból jött.
Többen vélték látni Robert Stroud-ot, aki „Alcatraz madarásza”-ként lett ismert. Erőszakos természete miatt több börtönt is végigjárt, még halálbüntetésre is ítélték, amit 1920-ban Woodrow Wilson elnök életfogytiglani szabadságvesztésre mérsékelt. Már azelőtt írt két könyvet a kanárikról és betegségeikről, mielőtt az Alcatrazba szállították. Az őrök azért engedélyezték számára a madarak tartását, mert javulást reméltek tőle a súlyosan antiszociális Stroud állapotában. 1963. november 21-én halt meg a Missouri állambeli Springfield Szövetségi Börtönkórházában, ahova 1959-ben utalták.
Az őrök szerint Stroud többször feltűnt a cellájában, és furcsa füstös szagokat is éreztek, habár tüzet és más okot nem találtak a jelenségre.
1976-ban a börtön egy bizonyos részén, egy közműfolyóson történt sikertelen szökési kísérlet halállal végződött, miután az elítéltre tüzet nyitottak, aki belehalt sérülésébe.
Egy őr többször is megmagyarázhatatlan dolgokat észlelt, amikor azon a területen őrködött. Lövéseket hallott, ami nagyon megrémítette.